איך למנוע ולטפל בבעיות של שורשים בביוב?

בעלי גינות או בעלי מדשאות גדולות, מכירים את הבעיה הנפוצה, של חדירה של שורשים לצנרת ולביוב שלהם. צמחים ועצים, כמו שכולנו יודעים, לא צומחים רק כלפי מעלה, אלא ככל שעובר הזמן, והם מקבלים את התנאים הנכונים, הם ישלחו שורשים שילכו ויתפתחו לעומק כלפי מטה ואף ישלחו שורשים בצורה רוחבית למקומות רחוקים מאוד מהגזע או הגבעולים של הצמח. 

בעקבות זאת, אנשים רבים מחפשים דרכים נכונות לשמור על הצנרת והניקוז שלהם נקיים משורשים, שיכולים לגרום למגוון סתימות ובעיות שונות בביוב. לכן, במאמר זה נציג בפניכם מספר שיטות על מנת למנוע את ההתפשטות של אותם שורשים לביוב שלכם.

 

בחירת הצמחים הנכונים

עוד לפני שנדון בצורות בהן ניתן למנוע משורשי הצמחים להגיע לצינורות הביוב שלכם, מומלץ מאוד כאשר אתם מתכננים את הגינה או המדשאה שלכם, לבקש את תוכניות הביוב והאינסטלציה מהקבלן שבנה את תשתית הביוב והניקוז באזור הגינה. לאחר מכן, הקפידו להרחיק את כל הצמחים אותם אתם מעוניינים לשתול, מרחק רב מקו צינורות הביוב. לחלופין, תוכלו לבקש מהמשתלות מהן אתם קונים את הצמחים והעצים, המלצות על צמחים ועצים בעלי שורשים לא עמוקים מדי, שמומלץ לשתול אותם ליד קווי ביוב וצנרת.

בחירת הצמחים הנכונים

בניית מחסום פיזי

בחנויות אינסטלציה, תוכלו לרכוש מעין מחסומים פיזיים אותם תוכלו לשים בצורה אנכית, בעומק הקרקע בין הצמחים בגינה שלכם לבין קווי הצנרת והביוב. מדובר במחסום מפלסטיק או מברזל, אותו אותם ממקמים בעומק הקרקע לאחר שחפרתם במקביל לאזורים בהם עוברים צינורות הביוב וקווי הצנרת שלכם. כך, תוכלו למנוע בצורה יעילה ביותר את ההתפשטות של שורשי הצמחים לכיוון הצנרת.

 

שימוש בקוטלי שורשים

שיטה נוספת בה תוכלו להשתמש על מנת למנוע פגיעה של שורשים בקווי הצנרת שלכם, היא על ידי שימוש בחומרים כימיים שנקראים "קוטלי שורשים". חומרים אלו, הונדסו כימית במיוחד על מנת לפגוע רק בשורשים שהתפשטו יותר מדי ולא בצמחים עצמם. מומלץ לבצע את הריסוס של החומרים בסיועו של איש מקצוע שמומחה בתחום זה.

 

חיתוך שורשים הידראולי

כאשר השורשים כבר חדרו למערכת הביוב שלכם, ואתם מעוניינים לבצע פרוצדורה פשוטה יחסית שלא תצריך אתכם להסיר את כל קווי הצנרת שלכם, ניתן להשתמש בשירותיו של איש מקצוע על מנת להפעיל סילון של מים בלחץ הידראולי גדול מאוד. סילון זה יביא להסרת שורשים בביוב ובחלל הפנימי של קווי הצנרת שלכם.

חיתוך שורשים הידראולי

מעקב אחרי קווי הצנרת

בכל מקרה, חשוב לבצע אחת לתקופה בדיקה שגרתית על ידי איש מקצוע, של קווי הצנרת שלכם שממוקמים ליד צמחים ועצים, על מנת לעקוב אחר נזקים אפשריים שיכולים לגרום שורשי אותם צמחים לצנרת שלכם.

 

לסיכום

כעת, אתם יכולים להתמודד עם הנזקים השונים ששורשי צמחים יגרמו לצנרת שלכם.

איך למנוע ולטפל בבעיות של שורשים בביוב

איך למנוע ולטפל בבעיות של שורשים בביוב