צעצועים שמפתחים את החשיבה היצירתית של הילדים

חשיבה יצירתית ופיתוח יצירתיות הן מיומנויות ומטרות חשובות שאנו ההורים רוצים לחזק אצל ילדינו. למרבה השמחה, לעומת מיומנויות אחרות, חשיבה יצירתית ויצירתיות ניתן לבסס בדרכים שילדים הכי אוהבים – דרך משחק. איזה צעצועים מאפשרים לסייע לילדים לפתח יצירתיות וחשיבה יצירתית?

 

למה חשוב לפתח חשיבה יצירתית אצל ילדים?

כשהילדים שלנו קטנים, הם נהנים ממגוון דרכי משחק ויצירה, וכך הדמיון שלהם מתפתח. אנחנו רואים אותם מכניסים משמעות לצעצוע או אפילו לחפץ שהם מוצאים ברחוב או בפארק, שומעים אותם מספרים סיפורים וממציאים משחקים. מלבד ההנאה ההורית בכך, לחשיבה יצירתית יש יתרונות מהותיים לעתיד – היא מאפשרת לילד לפתח דרכים להעסיק את עצמו, ובהמשך גם תורמת ליכולת להעלאת רעיונות ולפתרון בעיות, שחשובות מאוד בלימודים ובעתיד גם בעולם העבודה. אז איך נעזור לילד שלנו לפתח את כל הטוב הזה? המומחים של טובי מרכז הצעצועים מסבירים.

 

משחקי דמיון

נכון שאפשר לתת לילדים לדמיין גם עם סתם קופסה ריקה או עם עלים ובלוטים בגינה, אבל איזה כיף זה לתת להם אביזרי מטבח ו"חומרי גלם" ולראות מה יוצא. הדמיון הוא הבסיס ליצירתיות ומשחקי דמיו מאפשרים לילדים את ההנאה ממשחק בטוח וחסר גבולות שנראה כמעט כמו הדבר האמיתי. לא סתם הם מהמשחקים הפופולריים ביותר בקרב פעוטות.

משחקי דמיון

משחקי הרכבה

לגו, מגנטים, קוביות עץ ועוד גרסאות רבות – יש המון צורות שונות למשחקי הרכבה, והמשותף לכולם הוא שגם אם יש לפעמים מודלים שניתן לעבוד דרכם, הכיף האמיתי הוא לתת לדמיון לשוטט ולהביא אותנו לכיוונים לא צפויים. זו גם אחת הדרכים האולטימטיביות לפיתוח היצירתיות, כי כל פעם נרכיב משהו קצת אחר מאותם רכיבים. בנוסף, למשחקי הרכבה יתרונות התפתחותיים אחרים כמו קידום המוטוריקה העדינה.

 

משחקי יצירה

ערכות של משחקי אופנה והלבשה נראות לפעמים אולי כמו משהו שטחי, אבל האמת שזו אחת הדרכים המהנות לפיתוח יצירתיות. משחקים ליצירת תכשיטים, למשל, מאפשרים ליצור אינסוף דוגמאות ודגמים של שילובי צבעים וצורות, גם כאלה שלאו דווקא נראים סטנדרטיים במבט ראשון.

 

חומרי יצירה וציור

חומרי פיסול כמו פלסטלינה ובצק, וכמובן צבעים מכל הסוגים, הם כוכבים גדולים בכל גן או חדר ילדים וזה לא סתם. ילדים נהנים להתנסות בחומרים השונים ובצבעים, וגם לפני שהם לומדים ליצור צורות מדויקות או לצבוע בתוך הקווים, היכולת של הילד לבטא על הדף את המחשבות שלו או הרעיונות שלו מתפתחת בהדרגה דרך התנסות. כדי לעודד ילדים להיות יצירתיים, חשוב לאפשר להם את זה.

 

לסיכום

התייחסנו לארבעה סוגי צעצועים ומשחקים שיסייעו לילדים האהובים שלנו בפיתוח חשיבה יצירתית. חשוב לומר שלא כל ילד מתחבר להכל וזו זכותו. חשוב לזרום עם הילד, לעודד אותו אך לא לכפות עליו. אנחנו ממליצים לנסות גם לשחק יחד איתו, מה שמספק גם הדגמה וגם מאפשר לנו זמן איכות יחד עם הילד.

חומרי יצירה וציור

משחקי הרכבה