זרם חשמלי

כמעט כל בית משתמש בזרם חשמלי במידה זו או אחרת. ובמוקדם או במאוחר, משהו ישתבש במערכת החשמל של הבית שלך. בין אם אתם מחפשים להוסיף גוף תאורה או להזרים כוח חשמלי לתוספת, הנה כמה עובדות מרכזיות שהחשמלאי שלכם מאחל לכם לדעת.

 

מהו זרם חשמלי?

הבנת מושג האלקטרוניקה דורשת הבנה פשוטה של ​​מה זה חשמל. ניתן להגדיר חשמל כזרם של מטען חשמלי, תנועה של אלקטרונים. אלקטרונים יוצרים מטען, שניתן להשתמש ב לו לצורך ביצוע עבודה. נורה נדלקת כאשר היא רותמת את תנועת האלקטרונים. מכשירים חשמליים אחרים פועלים על אותו כוח – תנועה של אלקטרונים.

מהו זרם חשמלי?

 

מושגים בסיסיים הקשורים להבנת זרם חשמלי ואלקטרוניקה

מטען חשמלי

זהו מאפיין של יחידת חומר החושפת עד כמה מספר הפרוטונים עולה או קטן ממספר האלקטרונים. המטען החשמלי הוא חיובי או שלילי. מטענים זהים דוחים זה את זה בעוד שהפוכים נמשכים זה לזה. לאובייקט טעון שלילי יש עודף אלקטרונים. יחידת המטען החשמלית הסטנדרטית הבינלאומית (SI) היא קולומב (C), או אמפר (Ah) בהנדסת חשמל.

מושגים בסיסיים הקשורים להבנת זרם חשמלי ואלקטרוניקה

 

מתח

המכונה גם לחץ חשמלי, מתח חשמלי או הפרש פוטנציאל חשמלי, מתח הוא המחוון להפרש בין אנרגיה פוטנציאלית חשמלית בין שתי נקודות, ליחידת מטען חשמלי. זה יכול להיגרם על ידי זרם חשמלי שעובר דרך שדה מגנטי, שדה חשמלי סטטי, שדה מגנטי המשתנה בזמן, או שילוב של כל אחד משלושת אלה. מד מתח מודד מתח בין שתי נקודות במערכת.

 

זרם חשמלי

זוהי תנועת המטען החשמלי. אלקטרונים הנעים דרך חוט במעגל חשמלי נושאים מטען. מד זרם הוא המכשיר המודד זרם חשמלי. זרם חשמלי יוצר אור בנורת הליבון באמצעות חימום. זה גם יוצר שדות מגנטיים במנועים, גנרטורים וכדומה.

זרם חשמלי

 

התנגדות

זוהי כמות חשמלית המייצגת כיצד מכשיר מפחית את הזרם החשמלי הזורם דרכו. הוא נמדד ביחידות אוהם. ההפך של ההתנגדות הוא מוליכות, שהיא הקלות בה עובר הזרם החשמלי.

חוק אוהם קובע כי זרמים העוברים דרך מוליך בין שתי נקודות הם פרופורציונליים ישירות למתח על פני שתי נקודות. החוק של אוהם הוא מנבא את הקשר בין הבדל פוטנציאלי, זרם והתנגדות. הבנת חוק אוהם נותנת לנו מושג בסיסי של אופן פעולת החשמל.

 

למה כל זה חשוב?

תורת החשמל היא הרבה יותר מורכבת ומסובכת, אבל לאחר שתבינו את הבסיס תוכלו להבים יותר טוב מה החשמלאי עושה אצלכם בבית ולמה עיסוק בחשמל מצריך בכלל איש מקצוע.

 

הכללים לפעול על פיהם כאשר אתם מתעסקים עם זרם חשמלי

אל תתעלם מסימני אזהרה

הדבר החשוב ביותר שכל חשמלאי רוצה שתעשה הוא לעולם לא להתעלם מתמרורי האזהרה שמעידים על בעיות במערכת החשמל שלך. בין אם זה רעש פקיעה משקע, מתג תאורה שמתחמם מאוד או מפסק שלא התאפס, כשיש לך בעיה בחשמל, חשוב שתתייחס אליה ברצינות.

למרבה המזל, ניתן לפתור את רוב בעיות החשמל במהירות יחסית, כל עוד אתה לא נותן להם להחמיר ולהפוך עם הזמן לסכנה הולכת וגוברת.

הכללים לפעול על פיהם כאשר אתם מתעסקים עם זרם חשמלי

 

דע את גבולות ה- DIY שלך

אנחנו חושבים שמגמת ה-DIY היא דבר נפלא. זו דרך נהדרת ללמוד על הבית שלך ולפתח את הכישורים שלך כך שתוכל להסתמך על עצמך. אבל, חשוב לא פחות להכיר את הגבולות והמגבלות של הכישורים שלך. אם אתה רק מתחיל להתעסק ב- DIY, כלל אצבע טוב הוא לעבוד רק על רכיבים חשמליים שנמצאים מחוץ לקיר.

ככל שתפתח את כישוריך כחשמלאי חובב, תוכל לעשות עבודה מתקדמת יותר. הבעיה מתעוררת כאשר חובבי DIY העושים בעלי התלהבות רבה יותר מניסיון מתמודדים עם פרויקט חשמל, ואז קוברים את עבודתם הפחות מושלמת מאחורי שכבת קיר גבס.

לא רק שהפרויקט כנראה לא יעשה את עבודתו כראוי זה גם יכול להיות מאוד מסוכן.

 

הצבע לא תמיד קובע

אנו יודעים, זה סותר את שיטות העבודה הטובות ביותר, אך מה שהחשמלאי שלכם מבין הוא שמערכת החשמל בבית גדולה, מסובכת וייתכן שעבדו עליה עשרות אנשים שונים, שרבים מהם אולי לא הוכשרו כראוי או עקבו אחר הפרוטוקולים הנכונים. התוצאה הסופית היא שכאשר אתה פותח שקע חשמל אתה עלול למצוא קן ציפורים מבלבל של חוטים.

זה לא אומר שאתה לא יכול לעבוד על זה, אבל זה אומר שאתה צריך להיות זהיר מאוד ולא להניח הנחות. השתמש תמיד בבודק מתח ללא מגע כדי לוודא שקו מת לפני שתעבוד עליו.

הצבע לא תמיד קובע

 

מתח נמוך לא אומר שאין סכנה

אנחנו לא ננסה להגיד לך שמערכת מתח נמוך מסוכנת כמו לעבוד על קופסת המפסקים החשמלית שלך. אך חשמלאים רוצים שתדעו שעליכם לנקוט באמצעי זהירות בסיסיים. התייחס לחיווט במתח נמוך כאילו היה סטנדרטי, ותבחר שיטות עבודה מומלצות שישתלמו בעת עבודה במצבי מתח גבוה יותר.

כמו כן, החשמלאי שלך ימהר להזכיר לך שלא המתח מזיק, אלא הזרם. לפעמים אפילו חיווט במתח נמוך יכול למשוך זרם גבוה מהבטוח.

סכנה שכיחה יותר בעבודה עם חיווט במתח נמוך כרוכה בקבלת זעזוע קל שמפתיע את המתקין וגורם לו ליפול מסולם או שרפרף מדרגות. ואחרון חביב, זכור את החשיבות של אבטחת קשרים! ניצוץ מחיבור מתח נמוך מאובטח בצורה גרועה, יצית חומרים דליקים באותה קלות כמו מצומת 110 וולט.

מתח נמוך לא אומר שאין סכנה

 

זרם חשמלי – שורה תחתונה

רבים מהטיפים האלה הם סיפורי אזהרה. אבל הם לא נועדו להפחיד אותך. העובדה היא, שחשמלאים רבים להוטים לעודד בעלי בתים ללמוד כיצד לבצע עבודות חשמל בסיסיות בכוחות עצמם.

עם זאת, החשמלאי שלכם להוט לא רק ללמד אתכם איך פעול חשמל אלא גם ללמד אתכם לכבד אותו. זרם חשמלי הוא מסוכן. זה לא אומר שאתם לא יכולים לעשות כלום, אך חשוב לדעת את הגבולות שלכם. כאשר אתם לא יודעים מה לעשות, אל תעשו ניסיונות וקראו לחשמלאי מוסמך.

[search_professionals_city category="electricians"]