אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת היא תחום הולך וגדל, מכיוון שחדשנות מורידה עלויות ומתחילה לספק את ההבטחה לעתיד אנרגיה נקייה. ייצור אנרגיה ממקורות שאינם מתכלים הוא שמבטיח לנו אנרגיה נקייה. היום תמצאו בכל בית רכיבים הפועלים על אנרגיה מתחדשת כפי שנפרט בהמשך.

משמעות הדבר היא כי חידושים בתחום האנרגיה הופכים יותר ויותר דלקים מאובנים "מלוכלכים" בתחום החשמל למיותרים, ומציעים יתרון של פליטת פחמן נמוכה יותר וגם של סוגים אחרים של זיהום. 

הנה מה שאתה צריך לדעת על הסוגים השונים של מקורות אנרגיה מתחדשים, וכיצד תוכל להשתמש בהם בביתך.

 

מהי אנרגיה מתחדשת?

אנרגיה מתחדשת, המכונה לעתים קרובות אנרגיה נקייה, מגיעה ממקורות טבעיים או מתהליכים שמתמשכים כל הזמן. לדוגמא, אור שמש או רוח ממשיכים לזרוח ולנשב, גם אם זמינותם תלויה בזמן ובמזג האוויר.

בעוד שאנרגיה מתחדשת נחשבת לעתים קרובות כטכנולוגיה חדשה, רתימת כוח הטבע משמשת זה מכבר לחימום, תחבורה, תאורה ועוד. הרוח מריצה סירות להפליג בים וטחנות רוח כדי לטחון תבואה. השמש סיפקה חום במהלך היום ועזרה להדליק שריפות עד הערב. אך במהלך כ -500 השנים האחרונות, בני אדם פנו יותר ויותר למקורות אנרגיה זולים ומלוכלכים יותר כמו פחם וגז.

כעת, כשיש לנו דרכים חדשניות יותר ופחות יקרות לתפוס ולשמר אנרגיות רוח ואנרגיה סולארית, האנרגיה המתחדשת הפכה למקור כוח חשוב יותר. ההתרחבות בתחום מתרחשת גם באופן פרטני אך גם בקנה מידה גדול, החל בפאנלים סולאריים על הגג בבתים שיכולים למכור חשמל חזרה ועד חוות רוח ענקיות בחוף הים. אפילו כמה קהילות כפריות שלמות מסתמכות על אנרגיה מתחדשת לחימום ותאורה.

מהי אנרגיה מתחדשת?

 

אנרגיה מלוכלכת

אנרגיה שאינה מתחדשת, או "מלוכלכת", כוללת דלקים מאובנים כמו נפט, גז ופחם. מקורות אנרגיה שאינם מתחדשים זמינים רק בכמויות מוגבלות ולוקח להם זמן רב להתמלא. כשאנחנו שואבים דלק בתחנה, אנו משתמשים במשאב סופי מזוקק מנפט גולמי שהיה קיים מאז ימי קדם.

מקורות אנרגיה שאינם מתחדשים נמצאים בדרך כלל גם באזורים ספציפיים בעולם, מה שהופך אותם לשופעים יותר במדינות מסוימות מאשר באחרות. לעומת זאת, לכל מדינה יש גישה לשמש ולרוח. עדיפות לאנרגיה מתחדשת יכולה גם לשפר את העצמאות המדינית.

מקורות אנרגיה רבים שאינם מתחדשים עלולים לסכן את הסביבה או את בריאות האדם. לדוגמא, קידוחי נפט עשויים לדרוש כריית יערות, הטכנולוגיה הקשורה בכך עלולה לגרום לרעידות אדמה וזיהום מים, ותחנות כוח פחם מזהמות את האוויר. ליתר דיוק, כל הפעילויות הללו תורמות להתחממות כדור הארץ.

אנרגיה מלוכלכת

 

סוגי מקורות אנרגיה מתחדשים

אנרגיה סולארית

בני אדם רותמים אנרגיה סולארית מזה אלפי שנים – לגדל יבולים, להישאר חמים ולייבוש מזון. על פי המעבדה הלאומית לאנרגיה מתחדשת, "יותר אנרגיה מהשמש נופלת על פני האדמה בשעה אחת ממה שמשתמשים בכל העולם בשנה אחת." כיום אנו משתמשים בקרני השמש בדרכים רבות – לחימום בתים ועסקים, לחימום מים או להתקני חשמל.

תאים סולריים, או פוטו-וולטאיים (PV) עשויים מסיליקון או מחומרים אחרים ההופכים את אור השמש ישירות לחשמל. מערכות סולאריות מבוזרות מייצרות חשמל באופן מקומי עבור בתים ועסקים, באמצעות לוחות גג או פרויקטים קהילתיים המפעילים שכונות שלמות. חוות סולאריות יכולות לייצר חשמל לאלפי בתים, באמצעות מראות לריכוז אור שמש על פני דונמים של תאים סולריים. 

מערכות אנרגיה סולארית אינן מייצרות מזהמי אוויר או גזי חממה, וכל עוד הם ממוקמים באחריות, לרוב הפאנלים הסולאריים השפעות סביבתיות מעטות מעבר לתהליך הייצור.

אנרגיה סולארית

 

אנרגיית רוח

עברנו דרך ארוכה מטחנות רוח מיושנות. כיום, טורבינות גבוהות כמו גורדי שחקים – עם טורבינות בקוטר רחב כמעט – עומדות בתשומת לב ברחבי העולם. אנרגיית רוח הופכת את להבי הטורבינה, המאכילה גנרטור חשמלי ומייצרת חשמל.

הרוח הפכה למקור האנרגיה הזול ביותר באזורים רבים של העולם. האזורים העיקריים בהם מותקנות טורבינות הן באזורים הרריים יותר, אם כי ניתן להציב טורבינות בכל מקום עם מהירות רוח גבוהה – כמו גבעות ומישורים פתוחים – או אפילו ליד חוף הים במים פתוחים.

יש עוד סוגים רבים של אנרגיה מתחדשת אך אלו השתיים העיקריות הנמצאות כרגע בשימוש יותר רווח.

אנרגיית רוח

 

אנרגיה סולארית מתחדשת בבית

בקנה מידה קטן יותר, אנו יכולים לרתום את קרני השמש בכוח להניע את כל הבית. בארץ השימוש העיקרי הוא לחימום מים.

חלק מהבתים המופעלים על ידי השמש מייצרים מספיק חשמל, מה שמאפשר לבעל הבית למכור חשמל עודף בחזרה לחברת החשמל. סוללות הן גם דרך אטרקטיבית כלכלית לאחסון עודף אנרגיה סולארית כדי שתוכל להשתמש בה בלילה. מדענים עובדים קשה על התקדמות חדשה המשלבת צורה ותפקוד, כמו צוהר שמש ורעפי גג.

אנרגיה סולארית מתחדשת בבית

 

משאבות חום גיאותרמיות

טכנולוגיה גיאותרמית היא תפיסה חדשה לתהליך המוכר – הסלילים בחלק האחורי של המקרר שלך הם משאבת חום מיני, שמסירה חום מהפנים כדי לשמור על מזון טרי. בבית, משאבות גיאותרמיות משתמשות בטמפרטורה הקבועה של כדור הארץ (מטרים ספורים מתחת לפני השטח) כדי לקרר בתים בקיץ ולחמם בתים בחורף – ואפילו לחימום מים.

מערכות גיאותרמיות יכולות להיות יקרות בתחילה אך בדרך כלל משתלמות תוך עשר שנים. הם גם שקטות יותר, בעלי פחות בעיות תחזוקה ונמשכות זמן רב יותר ממזגנים מסורתיים.

משאבות חום גיאותרמיות

 

אנרגיה מתחדשת ואתה

תמיכה בעד אנרגיה מתחדשת, או שימוש בהם בביתכם, יכולה להאיץ את המעבר לעבר עתיד אנרגיה נקייה. גם אם אתה עדיין לא מסוגל להתקין פאנלים סולאריים, ייתכן שתוכל לבחור בחשמל ממקור אנרגיה נקי. (פנה אל חברת החשמל שלך כדי לשאול אם היא מציעה את הבחירה הזו.) פנה לחשמלאי מקצועי והוא יוכל לעזור לך למצוא דרכים להפוך את הבית שלך ל'נקי' יותר.