הארקת יסוד

הארקת יסוד היא עקרון של חשמל שלעתים נראה כחידה בלתי ניתנת לפתרון עבור בעלי בתים. כדי להבין את חשיבותה למערכת חיווט ביתית, חשוב לדעת משהו על אופי זרימת האנרגיה החשמלית.

 

מהי הארקה חשמלית?

מערכת ההארקה במערכת חיווט למגורים משמשת מסלול "גיבוי" המספק מסלול חלופי לזרם חשמלי לעקוב אחורה ל"קרקע" במקרה של בעיה במערכת החיווט.

מהי הארקה חשמלית?

 

כמה יסודות חשמל

הזרם החשמלי במערכת החיווט בביתך מורכב מזרם אלקטרונים בתוך חוטי מעגל מתכת. הזרם מגיע בשתי צורות, מטען שלילי וחיובי, והשדה החשמלי הטעון הזה נוצר על ידי גנרטורים ענקיים המופעלים על ידי חברת השירות, לעיתים מאות רבות של קילומטרים משם. מטען מקוטב זה מהווה למעשה את זרימת הזרם החשמלי והוא מגיע לביתך דרך רשת עצומה של חוטי שירות במתח גבוה, תחנות משנה ושנאים המכסים את הנוף.

המחצית השלילית של המטען היא הזרם ה"חם". במערכת החיווט של הבית שלך, הזרם החם מובל בדרך כלל על ידי חוטים שחורים, ואילו החוטים הניטרליים, שהם לבנים, נושאים את המטען החיובי. שתי קבוצות החוטים נכנסות לביתך דרך חוטי השירות העיקריים של השירות, עוברות דרך לוח השירות החשמלי שלך, ורצות זו לצד זו בכל מעגל בביתך.

הפיזיקה של הזרימה החשמלית מורכבת יותר מכפי שרוב ההסברים הפשוטים יכולים להעביר, אך בעיקרו של דבר, החשמל מבקש להחזיר את האלקטרונים ל"קרקע"- כלומר לפרוק את האנרגיה השלילית שלו ולחזור לשיווי משקל. בדרך כלל, הזרם חוזר לקרקע דרך החוטים הניטרליים במערכת החשמל.

אך אם מתרחשת התמוטטות מסוימת של המסלול, הזרם החם עלול לזרום במקום דרך חומרים אחרים, כגון צינורות מתכת או חומרים דליקים בביתכם. זה מה שעלול לקרות במצב קצר חשמלי, שהוא מקורם של רוב שריפות החשמל והתחשמלויות. קצר חשמלי הוא כאשר חשמל מתפשט מחוץ לחוטים שהוא אמור לזרום דרכם – במילים אחרות, כאשר הוא לוקח דרך קצרה יותר לקרקע.

כמה יסודות חשמל

 

מערכת הארקת הבית

כדי למנוע סכנה זו, מערכת החשמל בביתכם כוללת תוכנית גיבוי – מערכת חוטי הארקה העוברת במקביל לחוטים החמים והניטראליים. היא מספקת מסלול חלופי עבור הזרם החשמלי אם תהיה תקלה במערכת החוטים החמים והניטראליים הנושאים בדרך כלל את הזרם. אם חיבור חוט הופך לרופף, למשל, או שעכבר כרסם את אחד החוטים, מערכת ההארקה מתעלת את הזרם התועה בחזרה לקרקע במסלול חלופי זה לפני שהוא עלול לגרום לשריפה או לשוק.

מסלול ההארקה נוצר בדרך כלל על ידי מערכת של חוטי נחושת חשופים המתחברים לכל מכשיר ולכל קופסת חשמל מתכתית בביתכם. בכבל NM עטוף רגיל, חוט נחושת חשוף זה נכלל יחד עם חוטי המוליך המבודדים בתוך הכבל. חוטי הארקת הנחושת החשופים מסתיימים בסרגל הארקה בלוח השירות הראשי שלך, ושבר הארקה מחובר בתור למוט הארקה המונע עמוק לתוך האדמה מחוץ לביתך.

מערכת הארקה זו מספקת נתיב בעל עמידות נמוכה ביותר לחשמל כדי לעקוב אחורה לקרקע במידה ופריצה במערכת החיווט תאפשר לחשמל "לדלוף" אל מחוץ למערכת המועדפת על חוטי המעגל השחור-לבן.

ברוב מערכות החיווט הביתיות ניתן לראות עדויות למערכת הארקה בכל שקע מוצא, כאשר החריץ העגול השלישי מול השקע מייצג את חיבור ההארקה. כאשר מכשיר מקורקע מתחבר לשקע כזה, חוד הארקה העגול שלו מחובר כעת ישירות למערכת חוטי הארקת נחושת חשופה בתוך מעגלי הבית.

לא בכל הבתים מערכת הארקה משוכללת ומלאה זו נוצרת על ידי רשת של חוטי נחושת חשופים. בעוד שמערכת הארקה כזו היא סטנדרטית בבתים עם מפסקים המחוברים בכבל NM מצופה מעטפת, מערכות חיווט ישנות עשויות להיות מקורקעות דרך צינור מתכת או כבל מתכת, ולא חוטי הארקת נחושת חשופים.

ויש מערכות ישנות יותר שם עשויה בכלל לא להיות שום הארקה. מערכות ישנות רבות כבר עודכנו, ורצוי לבצע זאת אם החיווט שלך הוא מהדור הישן הזה. רמז אחד לכך שהחיווט שלך ישן הוא כאשר לשקעי המוצא יש שני חריצים ולא שלושה. זה מצביע על כך שהשקעים אינם מקורקעים.

מערכת הארקת הבית

 

הארקת יסוד

הארקת יסוד היא סוג של מערכת הארקה. מערכת זאת היא המערכת הנפוצה ביותר היום. החוק מחייב בכל בניית בית הוספה של מערכת הארקת יסוד. מערכת זאת בעצם משתמשת בקורות המתכת ליסודות הבית כאלקטרודות הארקה. 

בעבר מה שהיה נהוג לפני כן, היה שימוש בצינורות המתכת של צנרת המים כאלקטרודות הארקה, אך הבעיה הייתה כאשר המתכת הייתה מתחלפת בפלסטיק ולכן החליטו שעדיף להשתמש בקורות היסוד.

את קורות המתכת מחברים לכלונסאות ואותם מחברים לפס השוואת פוטנציאלים על ידי פס מגולוון.

 

הארקת מכשיר

לא רק למערכת החיווט הביתית שלך יש מערכת הארקה לבטיחות, אלא גם מכשירי חשמל והתקנים רבים התומכים בכך. כלים חשמליים, שואבים ומכשירים רבים אחרים הם הרבה יותר בטוחים כאשר יש להם חוד שלישי על תקע הכבל, אשר מעוצב כך שיתאים לחריץ הארקה העגול על שקע מוצא. הימצאותה של שן שלישית זו מעידה על כך שלמכשיר יש מערכת הארקה, וחיוני כי הם יחוברו לשקעים מקורקעים.

ידוע שיש אנשים שחתכו את שן ההארקה בתקע של מכשיר בכדי לגרום לו להתאים לשקע או כבל מאריך שאין בו חריץ הארקה. זאת פרקטיקה מסוכנת ביותר שעלולה להוביל לזעזוע אם החיווט הפנימי במכשיר מקצר.

הארקת מכשיר

 

הארקת יסוד – סיכום

הדבר העיקרי שיש לקחת ממאמר זה הוא שמערכת הארקה היא חלק אינטגרלי במערכת החשמל הביתי שלכם ויש לה תפקיד מאוד חשוב- להגן עליכם. ברגע שאתם נתקלים בבעיה במערכת החשמל שלכם ולאחר ששללתם מקורות אחרים לבעיה. חשוב לא לנסות לפתור את הבעיה בעצמכם אלא להיעזר בשירותיו של חשמלאי מקצועי.

מה היה לנו עד עכשיו?

גנרטור

גנרטורים חשמליים הם מכונות עצמאיות המספקות חשמל כאשר החשמל מהרשת המקומית אינו זמין. גנרטורים תעשייתיים משמשים לרוב לספק גיבוי למתקנים, עסקים או בתים בזמן הפסקות

קרא עוד »

חידוש תשתיות חשמל

כל עבודות החשמל החדשות חייבות לציית לתקנות הבנייה המגבילות את עבודות החשמל בעיצוב DIY מטעמי בטיחות. עם זאת, אתה עדיין רשאי לבצע עבודה כלשהי בעצמך

קרא עוד »

ביקורת חברת החשמל

ביקורת חברת החשמל היא אמנם מבחן שמצריך מכם הכנה וגם כסף, אבל בסופו של דבר זאת ביקורת שנועדה להבטיח שרשת החשמל שלכם בטוחה לשימוש עבורכם.

קרא עוד »

חשמל לדירות

אנשים תלויים בחשמל לדירות כל הזמן, וכאשר הכוח נכבה בסערה או שיש מפסק קופץ או בעיה אחרת במעגל חשמלי, הבנת המרכיבים הבסיסיים של מערכת חשמל

קרא עוד »

חשמל למבנים

מאמר זה מכסה מערכות חלוקת חשמל למבנים ברמה בסיסית מאוד. נדון בעקרונות הכלליים לאופן העברת החשמל מקווי השירות לשקע נוחות בחדר. רכיבי המערכת משתנים בהתאם

קרא עוד »