הארקה ראשית

בני אדם גילו תגליות מדהימות באמת בתחום החשמל, ולקח חשוב ביותר היה החשיבות של הארקה ראשית. חשמל מספק אינספור יתרונות לאנשים, אך הוא עדיין נותר אחד האלמנטים הקטלניים ביותר הזמינים בחיי היומיום שלנו. אלא אם כן כבר הארקת את מערכות החשמל שלך, אתה לוקח סיכון גדול למדי בכך שאתה לא עושה זאת.

במעגל חשמלי, יש מה שמכונה חוט פעיל, המספק את הכוח, וחוט ניטרלי, שמוביל את הזרם בחזרה. ניתן לחבר 'חוט הארקה' נוסף לשקעים ומכשירים חשמליים אחרים וגם לחבר אותו היטב לקרקע בתיבת המפסק.

חוט הארקה זה מהווה נתיב נוסף לזרם חשמלי לחזור בשלום לקרקע ללא סכנה לאף אחד במקרה של קצר חשמלי. אם היה מתרחש קצר, הזרם היה זורם דרך חוט הארקה וגורם לשריפה של פיוז או לקפיצת מפסק הפחת – תוצאה עדיפה בהרבה על ההלם הקטלני שעלול להיגרם אם הזרם לא היה מאורק.

 

למה הארקה חשמלית כל כך חשובה?

להלן 5 סיבות עיקריות מדוע הארקה של זרמי חשמל חשובה כל כך:

 

הגנה מפני עומס יתר

אחת הסיבות החשובות ביותר להארקת זרמי חשמל היא שהיא מגנה על מכשירי החשמל שלך, על הבית שלך ועל כל מי שנמצא בו מפני נחשולי חשמל. אם ברק היה מכה או שהכוח היה עולה אצלך מכל סיבה שהיא, זה מייצר מתח גבוה במיוחד של חשמל במערכת שלך. אם מערכת החשמל שלך מאורקת, כל אותו עודף חשמל יעבור לאדמה – במקום לשרוף את כל מה שקשור למערכת שלך.

 

מסייע לחשמל ישיר

אם מערכת החשמל שלך מאורקת פירושה שתקל על הכוונת הכוח היישר לכל מקום שתזדקק לו, מה שמאפשר לזרמים חשמליים לנוע בבטחה וביעילות בכל מערכת החשמל שלך.

 

מייצב רמות מתח

מערכת חשמל מוארקת גם מקלה על הפצת הכוח הנכון לכל המקומות הנכונים, מה שיכול לשחק תפקיד עצום בסיוע להבטיח שהמעגלים לא יהיו עמוסים או יעבור קצר. כדור הארץ מספק נקודת ייחוס משותפת למקורות המתח הרבים במערכת החשמל.

 

כדור הארץ הוא המוליך הטוב ביותר

אחת הסיבות מדוע הארקה מסייעת לשמור על בטיחותכם היא מכיוון שכדור הארץ הוא מוליך מעולה, ומכיוון שעודף חשמל תמיד ייקח את המסלול של הכי פחות התנגדות. על ידי הארקה של מערכת החשמל שלך, אתה נותן לחשמל העודף נתיב אחר שהוא יכול ללכת בו מלבדך – וזה אולי יציל את חייך במקרה של קצר.

 

מונע נזק, פציעה ומוות

ללא מערכת חשמל מוארקת כהלכה, אתה מסתכן בכך שהמכשירים שחיברת למערכת שלך יהרסו מעבר לכל תיקון. בתרחיש הגרוע ביותר, עומס יתר על המערכת יכול אפילו לגרום להתלקחות שריפה, תוך סיכון לא רק של אובדן רכוש נרחב אלא גם פגיעה פיזית.

למה הארקה חשמלית כל כך חשובה?

 

ברור שהארקת מערכת החשמל היא צעד חכם, אבל איך זה עובד?

ברוב הבתים, מערכת החיווט מוארקת לצמיתות למוט מתכת הנמצא בקרקע או לצינור מתכת המשתרע בבית ממערכת אספקת מים תת קרקעית. מוליך נחושת מחבר את הצינור או המוט לסט מסופים לחיבורי הארקה בלוח השירות. עבור מערכות חיווט המשתמשות בכבל חשמלי מכוסה מתכת, המתכת משמשת בדרך כלל כמוליך הארקה בין שקעי קיר ולוח השירות.

במערכות חיווט המשתמשות בכבל עם מעטפת פלסטיק, נעשה שימוש בחוט נוסף לצורך הארקה. מכיוון שחשמל מחפש תמיד את הנתיב הקצר ביותר חזרה לכדור הארץ, אם יש בעיה בה החוט הניטרלי נשבר או נקטע, חוט ההארקה מספק נתיב ישיר לקרקע. באמצעות חיבור פיזי ישיר זה, כדור הארץ משמש כדרך של פחות התנגדות, ומונע מאדם להפוך לדרך הקצרה ביותר ולסבול מהתחשמלות חמורה.

ברור שהארקת מערכת החשמל היא צעד חכם, אבל איך זה עובד?

 

הארקה ראשית

היום בכל בית או בניין שיש בו רשת חשמל יש דרישה לקיום של מערכת הארקה כדי להגן מפני התחשמלות. לא רק שהארקה היא חובה בבנייה, יש צורך גם בבדיקה של הארקה הראשית בבית כל כמה שנים.

עם הזמן, כמו כל דבר גם מוליך הארקה עובר בלאי, כך שההארקה עלולה להיחלש וקיימת סכנת התחשמלות.

מוליך הארקה הוא בעצם חוט חשמל יחסית עבה, לרוב בצע ירוק עם פס צהוב, המחובר ללוח החשמל ומגיע עד לצנרת המים או לאלקטרודת חשמל הנמצאת באדמה. ותפקידו הוא להעביר את הזרם החשמלי ממערכת החשמל לאדמה. 

לפעמים אפשר לראות תופעות מסוימות כאשר הארקה נחלשת בבית, בדרך כלל נרגיש זרמים חלשים בעת שימוש במכשיר עם גוף מתכת. אבל אין צורך לחכות עד שתרגישו זאת. 

בדיקת הארקה ראשית בבית צריכה להיעשות על ידי חשמלאי מוסמך עם ציוד מתאים.

הארקה ראשית

 

איך אפשר לדעת אם קיימת הארקה ראשית למערכת החשמל שלי?

בדרך כלל תוכלו לדעת האם מערכת החשמל שלכם מוארקת על ידי בדיקת שקעי החשמל שלכם. אם הם אם הם שקעים בעלי שלושה שיניים, זה אומר שהמערכת שלך מכילה שלושה חוטים, אחד מהם הוא חוט הארקה.

באופן דומה, מכשיר המיועד להארקה מצויד בכבל בעל שלושה חוטים, כלומר תקע בעל שלושה שיניים. החוט השלישי מספק את קישור הארקה בין מסגרת המתכת של המכשיר לבין הארקת מערכת החיווט.

איך אפשר לדעת אם קיימת הארקה ראשית למערכת החשמל שלי?

 

הארקה ראשית – סיכום

הארקה של מערכת החשמל שלך היא דרך חכמה וקלה להפוך אותה לבטוחה הרבה יותר, כמו גם להגן מפני האפשרות האמיתית מאוד להתמודד עם תנודות באספקת החשמל. אם ברצונך לשמור על כל הנכסים החשובים שלך, בין אם בבית או במשרד, כמו גם לדאוג לבריאותם ובטיחותם של כל הסובבים אותך, ברר אם מערכת החשמל שלך מוארקת.

אם אתה עדיין לא בטוח לגבי החשיבות של הארקת חשמל, או שאתה פשוט לא בטוח ב 100% אם מערכת החשמל במקום שלך מקורקעת כראוי או לא, בקש מהחשמלאי המקומי שלך לעשות בדיקת חיווט בבית שלך. זכרו, אם אתם זקוקים לשינויים או תיקונים אל תנסו זאת בעצמכם, זה תמיד הכי בטוח שאנשי מקצוע יבצעו את השדרוגים עבורכם.