תיקון הארקה

מחפשים תיקון הארקה? ריכזנו עבורכם את החשמלאים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו חשמלאי עכשיו:

אם עד עכשיו עוד לא הזמנתם חשמלאי מוסמך שיבדוק את ההארקה בדירה או הבניין בו אתם מתגוררים, עליכם לעשות זאת ויפה שעה אחת קודם. תיקון הארקה הוא תיקון שיכול להציל חיים! הזמנת חשמלאי לבדיקה תקופתית היא עניין חשוב ביותר, שכן ישנן תקלות שעין שאינה מקצועית לא תהיה מסוגלת לזהות. כך, אנו עלולים למצוא את עצמו חיים בסביבה מסוכנת מבלי שכלל נהיה מודעים לכך.

 

☑️ שירותי תיקון הארקה מהירים ומקצועיים.

☑️ ייעוץ ראשוני ללא עלות.

☑️ אחריות רשמית בכתב על העבודה.

☑️ מתמחים בתיקון הארקה.

☑️ ביצוע העבודה מא' ועד ת'.

☑️ הקפדה על איכות ומחיר הוגן.

 

מתי נזמין תיקון הארקה?

כאשר נגלה סימנים חשודים (כמו למשל חפצים שגורמים להתחשמלות או שקעים בעלי צבע שרוף) נהיה חייבים להזעיק בעל מקצוע אמין ומוסמך, אחרת חיינו וחיי מי שגר יחד אתנו עלולים נמצאים להימצא בסכנה אדירה. אחת הבדיקות הקריטיות עליהן חייבים להקפיד היא וידוא הארקה תקינה בנכס.

מערכת חשמל שאינה תקינה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ואף לאסון. ניתן לבצע פעולות שונות באופן עצמאי, אך עדיף להיעזר בשירותיו של חשמלאי מוסמך עבור בדיקה מקצועית בדירה פעם בכמה זמן, שכן יהיו בעיות שאנחנו בעצמנו לא נהיה מסוגלים לפתור.

מהי הארקה?

הארקה היא האמצעי המקובל והחשוב ביותר למניעת התחשמלות ברשת החשמל הביתית. התקנתה בבתים חדשים מחויבת בישראל על פי חוק כבר מאז שנת 1978. ההארקה היא בעצם מן סוג של מסלול מילוט עבור הזרם החשמלי, שמאפשר במקרים של קצר או התחשמלות שחרור מטען חשמלי עודף במערכת החשמל הביתית אל עבר הקרקע.

כאשר מערכת ההארקה קיימת באופן תקין, הסיכוי להתחשמלות נהיה קטן הרבה יותר ונזקי ההתחשמלות גם יהיו פחות חמורים. מתוך כך ניתן להסיק שכשהמערכת אינה קיימת באופן תקני או אינה מתפקדת כמו שצריך, עלולה להיווצר סכנת חיים של ממש.

ברוב הבתים בישראל קיימת הארקה. למעשה, בבתים ישנים או בכאלו שעברו שיפוצים קיים סיכוי סביר שההארקה כבר אינה תקינה או שאפילו מעולם לא הותקנה מערכת כזו. אם מעולם לא ביצעתם בדיקה לתקינות ההארקה במקום מגוריכם עליכם להזמין באופן בהול בעל מקצוע מורשה שיגיע לבצע את הבדיקה המתאימה והרלוונטית וידאג להתקנה של הארקה במידה ואין אחת כזו.

אם בעבר נבדקה תקינות המערכת מאותו השלב יש להקפיד על בדיקות תקופתיות. הבדיקה צריכה להתבצע לפחות אחת לעשר שנים, בעוד אם מדובר בבית ישן על הבדיקה להיערך כל חמש שנים. יש להקפיד שהחשמלאי הבודק יהיה מוסמך ובעל תעודה מטעם משרד התמ"ת. בדיקות אלו יכולות למנוע צורך בתיקון הארקה.

הארקה שאינה תקינה – למה זה כל כך מסוכן?

במקרה שנידון בבית המשפט השלום בתל אביב מן התקופה האחרונה, תבעו בניה של אישה את בעל הדירה שבה האישה גרה בשכירות לאחר שזו התחשמלה למוות בזמן ששהתה במקלחת. התובעים טענו כי מקור ההתחשמלות היה בהארקה לא תקינה שנוצרה תוך כדי שיפוץ הדירה (שנעשה על ידי בעל הנכס) ולכן מדובר ברשלנות שלו.

עם זאת, בית המשפט פסק לטובת בעל הדירה בטענה שהמנוחה ובני משפחתה היו מודעים לסכנת ההתחשמלות בעקבות סימנים מקדימים ומחשידים, ויחד עם זאת נמנעו מלהזעיק חשמלאי מוסמך שיפתור את התקלה. בדיקת חשמלאי כפי הנראה הייתה יכולה למנוע את מקרה המוות הכה מצער ומיותר של אותה האישה. למרבה הצער, מקרי התחשמלות מהסוג הזה נפוצים יותר ממה שהם אמורים להיות.

עלויות ההארקה

עלות הקמת הארקה למבנה, דירה או אנטנה תנוע בין 250 שקל ל-2,500 שקל, בהתאם לגורמים משתנים. בנכס משותף כלל הדיירים משתתפים בעלות הקמת מערכת ההארקה. מדובר בהוצאה לא גדולה באופן יחסי ששווה להשקיע ובכך למנוע סכנת התחשמלות.

תיקון הארקה ראשית בבית

אחד הגורמים החשובים ביותר במערכת החשמל הוא גיד ההארקה הראשי: זהו גיד שמתחבר בקצה אחד לפס צבירה בלוח החשמל ובקצהו השני למקור ההארקה. אחת לכמה שנים יש לבצע בדיקת הארקה ראשית בנכס בכדי להיות בטוחים שרשת החשמל תקינה לשימוש ובמידה ומתגלה פגם לתקן אותו באופן איכותי ומידי.

את בדיקת ההארקה יבצע כמובן חשמלאי מוסמך שיעשה זאת בעזרת מכשיר בדיקה שנקרא LOOP TESTER – (המכשיר האיכותי והאמין ביותר לבדיקת הארקה). במידה והחשמלאי יגלה ליקוי הוא יוכל לתקן אותו כך שנוכל להיות בטוחים ומוגנים.

להיכן מתחברת הארקה ראשית?

מוליך ההארקה מתחבר לפס הצבירה בלוח החשמל ובקצה השני למוליך שיכול להיות מחובר לאחד מכמה חיבורים. האפשרות הראשונה של חיבור ההארקה היא לצנרת המים הראשית שממוקמת בקומת הכניסה של הבניין בסמוך לשעוני המים הראשיים. האפשרות השנייה היא בתוך קופסת חיבורים שממוקמת לרוב בבתים פרטיים באחת מפינות הבית. באותה הקופסא נוכל למצוא חתיכת ברזל שמרותכת ליסודות הבית ואליה מחובר גיד ההארקה. במידה ומתעורר צורך בתיקון ההארקה, לרוב יפנה החשמלאי אל ההארקה הראשית על מנת לאתר את התקלה.

מה נעשה במידה ואינה קיימת הארקה?

במידה והזמנו חשמלאי מורשה שיבצע בדיקת הארקה ראשית בבית ובבדיקה התגלה שההארקה אינה תקינה יש לתקן את הפגם באופן מידי! בית, דירה או למעשה כל מבנה בו קיימת תשתית חשמל ללא הארקה הוא מבנה שנחשב מסוכן לציבור ועלול לגרום למקרי התחשמלות מסוכנים ביותר. מכשיר הבדיקה שהוזכר קודם לכן (לופ טסטר) מציג עבור החשמלאי את גודל חיבור החשמל בבית כמו גם את הטווח החשמלי (שבמידה ומתגלה בו חריגה יש לטפל בה באופן אבסולוטי).

סיכום

כל חריגה בתוצאת בדיקת החשמלאי תצריך תיקון מידי של מערכת ההארקה. התיקון יכול להתבצע אך ורק על ידי חשמלאי מוסמך שמורשה לתקן הארקה באופן ספציפי. במידה וחברת החשמל מגיעה לבדיקת מבנה ומגלה כי טיב ההארקה חלש או שכלל לא קיימת מערכת הארקה – המבנה ינותק מן הספק החשמלי באופן מידי. רק לאחר תיקון הפגם שהתגלה בבדיקה יעבור הנכס ביקורת נוספת של חברת חשמל, ורק כך יוכל לחזור הזרם החשמלי חזרה אל המבנה.

מחירון תיקון הארקה כללי

תיקון הארקה מחיר מ-250₪
בדיקת הארקה מחיר מ-150₪
החלפת הארקה מחיר מ-220₪