הארקת הגנה

הארקת הגנה היא חיונית בחיווט הביתי למניעת שריפה והתחשמלות. הארקה מוודאת שכל החוטים במעגל מחוברים לקרקע שמפחיתה את המתח לאפס. 

כבעל בית, בטח שמעתם בעבר את המונח "הארקה חשמלית". אבל מה זה באמת אומר?

הארקה נותנת לחשמל את הדרך היעילה ביותר לחזור לקרקע דרך לוח החשמל שלך. כבל הארקה נותן למכשיר חשמלי דרך בטוחה לפרוק חשמל עודף. 

בכל מצב בו יש תקלה במערכת הארקה חשוב לקרוא לחשמלאי מקצועי לתיקון התקלה כמה שיותר מהר. אין לנסות לתקן את המערכת באופן עצמאי. כאשר מערכת הארקה אינה תקינה יש סיכון גבוה יותר להתחשמלות לאלו שאינם מנוסים ויודעים לעבוד על המערכת.

 

כיצד הארקה חשמלית עובדת?

הקרקע היא נקודת החזרה הנפוצה לזרימה חשמלית. מערכת ההארקה היא מסלול גיבוי שיש לו דרך חלופית לזרם חשמלי לזרום לקרקע העקבות כל סיכון במערכת החשמל לפני שהיא גורמת לשריפה או הלם.

במילים אחרות, "הארקה" פירושה שביל התנגדות נמוך שנוצר כדי לאפשר לחשמל לזרום לקרקע. חיבור "הארקה" כולל חיבור בין הציוד החשמלי לאדמה דרך כבל. ברגע שהותן כראוי, זה מספק לכל מכשירי החשמל שלך מקום בטוח לפרוק זרם חשמל עודף. זה מאפשר למנוע ממכשור חשמלי מספר סיכונים. כבל הארקה בשקע החשמלי הוא בעצם שסתום בטיחות.

כיצד הארקה חשמלית עובדת?

 

מערכת הארקה חשמלית

הארקה של מערכת חשמל היא דרך הגיונית ופשוטה להפוך מערכת שלמה לבטוחה יותר ולספק הגנה מפני התנודות באספקת החשמל. המערכת צריכה להיות מקורקעת באופן מושלם, אם ברצונך לקיים רשת בטוחה ומאובטחת ולהימנע מסיכוני חיי אדם.

מעגל חשמלי מסתמך על זרם חשמל חיובי ושלילי כאחד. חיבור זה הוא שנותן למכשיר אלקטרוני את הכוח הדרוש לו בכדי לפעול. אם משהו ישתבש, תהיה הצטברות של אנרגיה. זה יכול לגרום לחיבור החשמל ולבית לאגור את העוצמה העודפת הזו.

מפסק הפחת יקפוץ כאשר מתרחש קצר. עם זאת, ללא חוט הארקה, החשמל עדיין יהיה קיים.

חוט הארקה לוקח את החשמל שהצטבר במהלך התקלה ושולח אותו מחוץ לבית שלך בחזרה לקרקע. חוט ההארקה מחובר בדרך כלל למבנה פנימי מתכתי בתוך המכשיר, או לבית החיצוני. כאשר התקלה מתרחשת, במקום שהאנרגיה תצטבר במעגל, היא זורמת חזרה לקרקע ומכבה את המעגל.

חוט הארקה זה הוא חיבור שבו ניתן לפרוק חשמל בבטחה מבלי להוות איום על מכשירי החשמל או האלקטרוניקה שלך, או לסכן אותך עם התחשמלות.

חוט הארקה הוא חלק מרוב שקעי החשמל, האורות, מוצרי החשמל והאלקטרוניקה. חוט ההארקה החשמלי יצטרך להתחבר לאדמה מחוץ לבית שלך בצורה כלשהי. בהתאם לאופן שבו הוחלט על ידי המדינה, זה יכול להתרחש באחת משתי דרכים:

מוט הארקה – בדרך כלל מוט נחושת באורך 8 מטר המונע בקרקע מחוץ לביתכם. הוא ממוקם רחוק מספיק מהבית שלך כדי לא להיתקל בחצץ, בטון או חומרי בניין אחרים המשמשים למערכת היסוד, הניקוז או הצנרת שלך.

צינור מים נחושת – ניתן להעביר חוט הארקה לחיבור האינסטלציה שמאכיל את דוד החימום במים קרים. צינור נחושת זה נכנס לקרקע ויכול להציע חיבור הארקה.

מערכת הארקה חשמלית

 

הארקת הגנה

הארקת הגנה היא אחד מסוגי מערכות הארקה הקיימות והיום היא משמשת בעיקר מבנים טרומים ללא יסודות. מערכת זאת עובדת כך שכל מכשיר חשמלי מחובר לפס הארקה בלוח החשמלי ומלוח החשמל לפס השוואת פוטנציאליים הנמצא באדמה.

אמנם שיטה זאת פחות נפוצה היום, אך היא הייתה נפוצה בארץ בשנות השמונים לכן ייתכן שבבית שאתם גרים בו אכן קיימת מערכת זאת.

הארקת הגנה

 

למה מערכת הארקת הגנה כל כך חשובה?

מערכת הארקה חשמלית מבטיחה בטיחות אישית בזמן העבודה של המכשירים החשמליים. זכרו, כבל חסר אנרגיה יכול להיות טעון כהרך עין, ולכן יש לשמור על מערכת החשמל מקורקעת בבטחה בכל עת.

חשמל הוא חלק מהטבע ודברים רבים בטבע משפיעים על החשמל שבתוך חוטי הבית שלכם. כמות הלחות באוויר או סופת רעמים קרובה הן שתי השפעות נפוצות העלולות לגרום לחשמל להתנהג בדרכים מוזרות. כדי למנוע זאת, יש חיווט חשמל מיוחד שנועד להזרים – או להעביר חשמל – עמוק לתוך הקרקע הבטוחה שמתחת לבית דרך כבל הארקה המחובר למערכת החשמל.

למה מערכת הארקת הגנה כל כך חשובה?

 

בעיות הארקה

עם חשמל כמעט כל מה שאתה עושה כדי לעבוד איתו יוצר מצב של טוב ורע ביחד. האדמה שמתחת לבית היא כעת חלק ממערכת החשמל, ואם משהו משתבש במערכת ההארקה, היא עלולה לספק שוקי חשמל לאנשים באזור. ההשפעה עשויה להיות מקומית או יותר מפוזרת ברחבי הבית.

 

סימנים וסימפטומים

מערכת הארקה פגומה מזוהה על ידי זעזועים קטנים כאשר אתה נוגע בחפצים המכילים מתכת, כגון כבלים, צינורות מים או כל צינור מתכת אחר, המחוברים לבית עצמו. זעזועים אלה גדולים בהרבה מהניצוצות הקטנים שנוצרויםעל ידי חשמל סטטי ואין להתבלבל איתם.

אלא אם כן הקו הוא 220 וולט, ההלם בדרך כלל אינו מספיק כדי לגרום נזק, אך אם האדם ההמום עומד על משטח רטוב או בין שתי חתיכות מתכת, הוא עלול לגרום להתקף לב או לגרום לכוויות קשות.

סימנים וסימפטומים

 

איתור מקור הארקה הפגום

איתור מקור הארקה הפגום בבית הוא עבודה מסוכנת מכיוון שהוא יכול להפוך כמעט כל פיסת מתכת למלכודת קטלנית. מכשיר שיש לו הארקה פגומה יכול להיות מזוהה על ידי בעל הבית מכיוון שהוא הפריט היחיד שמעניק זעזוע, אך מציאה ותיקון של מערכת חשמל עם הארקה ירודה היא משימה שיש להשאיר לחשמלאי מקצועי.

איתור מקור הארקה הפגום

 

הארקת הגנה – שורה תחתונה

מערכת החשמל הביתית היא רשת מורכבת של חוטים, כלי קיבול, מעגלים ומפסקים. תפקידם 'לאלף' את אופי החשמל ולהפוך אותו מאנרגיה מסוכנת ופראית למקור אנרגיה מסודר ושימושי שעושה מה שרוצים, מתי שרוצים בכך. אולם כשדברים אינם מסתדרים כשורה, עלולה להתפתח מערכת הארקה פגומה המובילה לבעיות מסוכנות אפשריות.